XIX sednica SO Zemun

Održana je u četvrtak 19. februara 2015. godine sa početkom u 17h.

Dnevni red je dopunjen izveštajem sa sednice Administrativno mandatne komisije, održanom neposredno pre početka XIX sednice, koja je konstatovala ostavku odbornika Zorana Masala iz DSa.

Za opštinskog pravobranioca predložen i izabran je Dražen Majstorović, dok su za zamenike predložene i izabrane Danica Simenunović, Gordana Piperac Rajčević i Milijana Pejatović.

Izveštaj o radu gradske opštine Zemun za 2014. godinu, kao i izmena zakupnine za poslovni prostor usvojeni su bez rasprave, dok su se moje primedbe odnosile na izveštaj o radu JP Poslovni prostor Zemun za 2014 god. Naime uočivo je da postoje negativne tendencije u radu poslovnog prostora opštine Zemun, gde treba primetiti objektivne probleme kao što je pad prihoda zbog neizdatog prostora, vraćanja prostora u procesu restitucije, lošeg stanja objekata i slično. Međutim evidentno je da ne postoji aktivnost i dobra saradnja sa opštinskim vlastima kako bi se npr prostor koji nije izdat ponudio đačkim ili firmama koje osnivaju manjinske ili ugrožene grupe i na taj način podržao njihov rad. Posebno kada se ima na umu da je naredna tačka dnevnog reda vezana upravo za plan zapošljavanja. Kada je reč o pijacama i grobljima i tu nije ništa novo u odnosu na prethodnu godinu, osim činjenice da se čiju primedbe zakupaca tezgi na Zemunskoj pijaci koji prodaju sir i mlečne prerađevine da su premešteni bez potrebe i sklonjeni od građana u najzabačeniji deo pijace.

Najveći deo izlaganja posvetio sam tački vezanoj za LAP za zapošljavanje 2015. godine. Pre svega treba pohvaliti napore lokalne vlasti da organizuje Sajam zapošljavanja i da obezbedi 131 radno mesto za građane Zemuna, te stoga ova činjenica ne sme da ostane nezapažena. Posebno kada se ima u vidu da je privreda i dalje u recesiji. Međutim, ovaj kao i prethodni plan za zapošljavanje prestavlja lep pregled statističkih činjenica koje je pribavila Nacionalna služba za zapošljavanje gde je dat presek stanja u opštini Zemun kada je reč o zaposlenosti/nezaposlenosti prema polu, religiji, godinama starosti, struci, stepenu obrazovanja i sl. Ne vidi se da postoji kontakt sa privrednicima u Zemunu i informacija koji su obrazovni profili potrebni, kao ni potencijalna saradnja sa srednjim stručnim školama koje bi mogle da obrazuju kadar odgovarajućeg profila. Niko ne radi sa osnovcima koji imaju želju da upišu srednje stručne zanatske škole kako bi ih usmerio u odgovarajućem pravcu i obezbedio zapošljavanje po završetku školovanja. Ovde treba imati na umu da su varioci nekoliko godina za redom najdeficitarnije zanimanje, a da se broj odškolovanih ne povećava iako privreda pokazuje tražnju za tim profilom.

Treba istaći da je  sam LAP lepo zamišljen i napisan, ali da postoji problem da se učini iskorak i da se proba naći načina da se definišu projekti koji bi se bavili zapošljavanjem manjinskih ili ugroženih grupa, energetski i ekološki održivi projekati koji nude mogućnost samozapošljavanja građana Zemuna, da se obezbedi finansiranje projekata iz IPA i drugih  fondova. Posebno treba da se ima u vidu da je procedura za finansiranje projekata u budžetskom ciklusu 2014-2020 znatno uprošćen, a da je jedini projekata finansiran iz IPA fonda u kojem učestvuje opština Zemun višekorisnička IPA (obuhvata više zemalja) koju je podnela Mađarska.

Poslednja tačka dnevnog reda vezana je za davanje saglasnosti na upotrebu imena gradske opštine Zemun u nazivu tržnog centra “Zemun park” koja je jednoglasno usvojena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.