Pregled XVII sednice Skupštine opštine Zemun

Održana je u ponedeljak 08. decembar 2014. godine. Sednicu su obeležile diskusije odbornika vezane za rebalans budžeta, usvajanje Pravilnika o radu JP Poslovni prostor Zemun i odbornička pitanja.

Materijal koji je dostavljen odbornicima za sednicu možete naći u linku ispod:

http://bit.ly/1pMYvFs

Otvaranje sednice je obeležio odbornik Danilo Tvrdišić, predstavnik Dveri koji je predložio dopunu dnevnog reda tačkom o bezbednosnom stanju u Zemun Polju, međutim kako predlog nije podnet u formi predviđenoj poslovnikom o njoj se nije raspravljalo, te je dnevni red usvojen u neizmenjenoj  formi.

Reblans budžeta predstavila je načelnica uprave opštine Zemun, a u diskusiji je pored mene učestvovao i odbornik iz redova Dveri. Stav Socijaldemokratske stranke u Zemunu je da je predviđeni rebalans budžeta samo tehnički jer se njime suklađuje deficit u opštinskom budžetu od 12 miliona sa prenetim sredstvima iz 2013. godine u visini od 14 miliona, te da ne postoje razlozi da ne podržimo ovu suštinski tehničku izmenu. Međutim nadamo se da će budžet za 2015 godinu biti ozbiljnije urađen i da na bolji način služiti građanima Zemuna.

Izmena u štabu za vanredne situacije su samo personalne prirode te se po ovoj tački nije vodila diskusija, kao ni oko četvrte tačke, vezane za dodelu prava korišćenja grba opštine Zemun skupštini stanara zgrade 3-18 u naselju Oficirska kolonija u Batajnici.

Kada je reč o trećoj tački dnevnog reda – Pravilnik o radu JP Poslovni prostor Zemun izneo sam nekoliko primedbi koje svaka stranka levog centra uviđa. Iako je donošenje ovog pravilnika obaveza nastala zbog donošenja novog Zakona o radu i usklađivanja sa istim, ipak postoji prostor da se njime dodatno olakša položaj zaposlenih. Pre svega jer se ovim Pravilnikom definišu razlozi zapošljavanja i otpuštanja radnika, te predstavlja opasnost da se njegovom primenom dovede do stranačkog zapošljavanja. Potom kada se radi o plaćenom odsustvu, definisanju razloga i nedefinisanju pojma slobodnog dana. Naime slobodni dani ne postoje kao kategorija u ovom, kao ni u prethodnom Zakonu o radu, a činjenica je da se u svim javnim preduzećima dani godišnjeg odmora pretvaraju u slobodne dane, da se dodeljuju kao nagrada za prekovremeni rad i sl, a da se vode van zvaničnih kanala i predstavljaju sivu zonu radnog prava. Neka javna preduzeća to rešavaju kroz interne akte i definišu način dodeljivanja, pretvaranja dana godišnjeg odmora, internog vođenja i načina korišćenja slobodnih dana, te smatram da je ovaj Pravilnik bio dobro mesto da se tako nešto uradi. Dalje primedbe su se odnosile na koeficijente jer se NK radnicima groblja daju dosta veći koeficijenti nego pijačnim radnicima sa srednjom ili višom spremom iako rade u veoma sličnim uslovima. Poslednja primedba po ovoj tački dnevnog reda se odnosila na član 57 kojim se vrši zabrana konkurencije odnosno zahteva saglasnost javnog preduzeća za dodatno poslovno angažovanje zaposlenih, što praktično znači da zaposleni mogu uskraćeni prava za dodatni posao ukoiko bi nakon završenog radnog vremena radili dodatni posao. U vremenu krize, kada se smanjuju plate i penzije, ukida minuli rad u slučaju promene poslodavaca, kada generalno prihodi u okviru porodice padaju, nije zaočekivati da će se ovakva zabrana poštovati te da je postojanje ovakve tačke besmisleno.

Nakon poslednje tačke dnevnog reda usledila su odbornička pitanja. Odbornik Dveri Danilo Tvrdišić izneo je informaciju o lošoj bezbednosti građana u Zemun Polju i predlog za redovnom policijskom patrolom u naselju. Odbornica Mira Ćeran postavila je pitanje postojanja kladionica u Ugrinovačkoj ulici u blizini osnovne škole Sonja Marinković i povećanog broja velikih stambenih zgrada u istom delu Zemuna.

Moje odborničko pitanje odnosilo se takođe na Zemun Polje, tačnije na peticiju koju su građani – skupština stanara naselja Školsko dobro u septembru 2012 godine uputili tadašnjem gradskoj upravi da pomogne u uređenju nekadašnjeg parka u Zemun Polju. Park postoji od 1960-tih i bio je finkcionalan do početka 90-tih kada je započela devastacija. Građani okupljeni u skupštini stanara naselja Školsko dobro se nude da i sami delimično učestvuju u finansiranju uređenja parka i daljem održavanju, ali nisu u mogućnosti da sami snose celokupne troškove i traže pomoć grada. Njihova molba je odbijena ali potpisi sa peticije nisu povučeni niti se zahtev za sređivanjem parka promenio.

Tekst peticije i negativan odgovor gradske uprave možete naći u linkovima ispod:

http://bit.ly/1zXK023   http://bit.ly/1Bn3ldZ 

Socijaldemokratska stranka smatra da je posao svake vlasti da se brine o najboljim intresima građana. Stoga se naš predlog da uređenje navedenog parka uđe u budžet opštine Zemun za 2015 godinu i da će naše aktivnosti u narednom periodu ići u pravcu saradnje sa opštinskom upravom kako bi ovaj i slični projekti bili prepoznati i ušli u planove za naredni period. Smatramo da se saradnjom vlasti i opozicije  i međusobnim uvažavanjem može postići više za građane Zemuna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.